środa, 30 listopada 2016

Analogowe rozrywki Vol. 1

Pomysły na spędzanie czasu offline

Cześć,  jestem Dominika i jestem uzależniona od komputera.  Również tego trzymanego w kieszeni, zwanego smartfonem, i wiem,  że większość z was również może się pod tym wyznaniem podpisać. 

Nie widzę nic złego w korzystaniu z osiągnięć technologicznych i  nie uważam by współczesna młodzież była w czymkolwiek gorsza od poprzedniego pokolenia, bo z tej technologii na co dzień korzysta.  Internet, seriale,  filmy,  gry -jestem na tak! Postęp daje nam dziś niesamowite możliwości i grzechem byłoby nie robić z nich użytku. Jak we wszystkim w naszym życiu ważne jest jednak zachowanie zdrowego rozsądku i równowagi. Każdy ma czasem ochotę oderwać się na dłużej od sieci lub wyrzucić swój telefon przez okno.  Po wyłączeniu komputera często jednak następuje ta chwila kiedy nie wiemy co ze sobą zrobić. No dobra, i co teraz?  Powiem Ci co teraz.  Zaczęłam przygotowywać listę rzeczy,  które możesz zacząć robić, samemu lub z innymi,  zamiast ponownego odpalenia kompa lub sięgnięcia po smartfona.  Oto moje pierwsze 10 propozycji,  niedługo wjedzie reszta.

10 pomysłów na spędzanie czasu offline


1. Gry planszowe.  Musiałam je umieścić na początku mojej listy,  bo są wspaniałą rozrywką zarówno dla jednej jak i większej grupy osób.  Panujący obecnie boom na planszówki zapewnia nam tak ogromny wybór gier,  że każdy może znaleźć coś dla siebie.  Dzięki temu także powstaje coraz więcej miejsc,  w których możemy pograć za darmo. Otwierają się lokale planszówkowe,  gdzie przy herbacie lub piwie możemy ze znajomymi spędzić czas przy planszy,  a wiele sklepów i wypożyczalni oferuje możliwość pogrania za darmo na miejscu. W dużej części miast cyklicznie organizowane są spotkania planszówkowe gdzie możemy poznać nowych ludzi i nauczyć się grać w interesujące tytuły.  Fajną opcją są także konwenty i zloty,  organizowane zwykle corocznie. 
 
2. Spacery i wycieczki.
 Oczywista oczywistość,  a jednak po zatrzaśnięciu klapki laptopa niekoniecznie przyjdzie nam do głowy.  Mimo,  że mamy listopad,  pogoda jest łaskawa i zapowiada się nieźle na parę następnych dni.  Warto to wykorzystać.  Jeśli chcesz się spotkać ze znajomymi,  ale nie macie już pomysłu co robić w waszym mieście,  zafundujcie sobie spacer po lesie lub krótką wycieczkę do pobliskiej miejscowości.  Może uda wam się odkryć coś interesującego?

3. Jedzenie!
Gotowanie to świetny sposób na spędzenie czasu. Można przetestować ciekawy przepis na słodkości czy ugotować obiad ze znajomymi. Warto eksperymentować,  bo przy codziennym gotowaniu raczej brak na to czasu.  Nie umiesz gotować?  Ja też nie,  dodatkowo dorobiłam się łatki naczelnego piromana za przypalanie prawie wszystkiego za co się chwycę.  Uzależnienie od słodyczy zrobiło jednak swoje i polubiłam pieczenie i przygotowywanie deserów.

4. Czytanie.  Czytajcie książki i wartościowe artykuły.  Na prawdę warto i chyba nie trzeba tłumaczyć dlaczego.  Wspólne czytanie może być ciekawym urozmaiceniem spędzania czasu np. z partnerem.  O czytaniu dzieciom,  nie tylko na dobranoc, pewnie nawet nie muszę wspominać.

5. Rozmowa.
 Taka prawdziwa a nie przy okazji.  O ile nie wieszam psów na dzieciakach spotykających się i 'siedzących'  w telefonach to osobiście nie lubię gdy ktoś rozmawiając ze mną patrzy w monitor bądź ekran telefonu.  Skupienie się na rozmowie sprawia,  że możemy poczuć emocje naszego rozmówcy,  a to bardzo cenne i często mówi więcej niż słowa.

6. Fotografia.  Nie tylko dla pasjonatów.  Spróbuj oderwać się kiedyś od komputera i porobić zdjęcia domowników przy codziennych czynnościach.  Aparat nie ma znaczenia,  może być w telefonie.  Mało analogowa rozrywka?  Być może masz w domu stary prosty aparat na kliszę,  bądź ktoś bliski może ci taki pożyczyć.  Zarzucę teraz banałem,  ale analogowe fotografie naprawdę  mają w sobie pewną magię. 

7. Ognisko.  Sezon grillowo-ogniskowy się zakończył?  C'mon, oststnio było 16 stopni!  A próbowałeś kiedyś rozpalić ognisko w zimie?  Jeśli nie koniecznie spróbuj gdy tylko  spadnie śnieg. Znowu banał i znowu magia.

8. Pobaw się jak dziecko.
Pewnie siedząc ze znajomymi często wspominacie jak fajnie bawiliście się,  gdy byliście dziećmi.  Dużo dali byście za  to by na chwilę cofnąć się do tamtych czasów?  To czemu tego nie zrobicie?  Gra w piłkę,  berka,  deskę,  klasy, chowanego,  skakanie w gumę...  To nie jest tak,  że w pewnym wieku jest to już zakazane. Przełamcie się kiedyś i spróbujcie.  Zaproście koniecznie do zabawy dzieci, nauczcie je nowych zabaw.  Taka odmiana zamiast narzekania,  że dzisiaj dzieci to już się bawić nie umieją.

9. Zwierzaki.
 Jeśli je masz,  świetnie.  Nie muszę Ci na pewno przypominać by spędzić z nimi trochę czasu na spacerze,  zabawie czy pieszczotach.  Jeśli nie masz,  nic straconego, możesz wyprowadzić psa sąsiadki lub zabrać na spacer czworonoga ze schroniska.  Może masz w okolicy gospodarstwo agroturystyczne lub przytulisko dla zwierząt? Warto się zorientować,  wybrać z wizytą i pomóc w miarę możliwości.

10. Zabawy miejskie.  Organizowane coraz częściej w wielu ciekawych miejscach.  Mogą być organizowane jako wydarzenia z fajną oprawą i fabułą,  mogą też pomagać lepiej poznać dane miasto czy okolicę. Fajny pomysł na zabawę z rodziną lub paczką znajomych.
 
Macie jakieś własne propozycje spędzania czasu unplugged?
 
  Pozdrawiam serdecznie, 
Agravkova blog analogowe rozrywki

2 komentarze:

  1. AAAAAAAA! Genialne zestawienie! Za dużo komputera w moim życiu! Muszę pomyśleć o innych rozrywkach :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jak i w moim stąd ta lista ;) Koniecznie, polecam !

      Usuń