piątek, 21 października 2016

Kartka ślubna DIY - pomysł na prezent zrób to sam

upominek | kartka DIY z życzeniami | pomysł na prezent zrób to sam

Mam pewną uciążliwą przypadłość, którą na nieszczęście dzielę także z moim chłopakiem. Jakkolwiek dziwnie to nie zabrzmi, jest to całkowita niezdolność do składania życzeń. Nie umiem i nie lubię, a każda sytuacja, w której wypada komuś pogratulować, czy życzyć wszystkiego co najlepsze, jest dla mnie źródłem udręki, stresu i zażenowania. Co gorsza w roli osoby życzenia przyjmującej występuję tak samo często i chętnie, co potwierdza stawianie przeze mnie tychże sytyacji na równi z uprawianiem sportów ekstremalnych. Dziękuję, postoję. Może stawia mnie to w kiepskim świetle, ale wiem, że są osoby które tak jak ja, na dźwięk ‘sto lat’ czmychają gdzie pieprz rośnie, a oko w oko z solenizantem umieją wydukać z siebie tylko ‘wszystkiego najlepszego’. Ale...good news everyone! Mam dziś dla was pewne rozwiązanie:) Jest to instrukcja na wykonanie prostego prezentu DIY- kartki z życzeniami.


Sama oswoiłam sie już nieco z moim wewnętrznym dzikusem, sytuacji niezręcznych staram się unikać jak mogę. Dużo ułatwia mi fakt, że taki sam wysiłek w ich omijanie wkłada mój chłopak. A może utrudnia? Zabawne musi być obserwowanie dwójki dorosłych osób próbujących ukryć zmieszanie i panikę podczas składani gratulacji nowożeńcom, wciskających prezent świadkom zamiast pannie młodej i zmykających w popłochu. Gdyby ktoś nas nie znał, mógłby się obrazić, na szczęście sytuacja nie wyszła tak żałośnie jak można wnioskować z opisu.


Moją uciążliwą przypadłość równoważyć jednak może, że uwielbiam dawać prezenty. Ponadto ogromną radość sprawia mi przygotowywanie ich samodzielnie. Oczywistym więc było dla mnie, że i z okazji ślubu, na którym byliśmy niedawno, przygotuję coś samodzielnie. Państwo młodzi życzyli sobie, by nie dawać im żadnych prezentów, postanowiłam więc, że chociaż życzenia oprawię w ładną formę, doskonale już wiedząc, że te słowne szykują się w naszym wydaniu co najmniej na zwykłą klapę.


Mój pomysł na kartkę DIY jest bardzo prosty w wykonaniu i przy tym efektowny. Sprawdzi się przede wszystkim jako prezent  dla podróżników, ale jest na tyle oryginalny, że może się spodobać także innym. Dodatkowo na końcu wpisu kilka pomysłów czym można zastąpić mapkę, aby kartka była bardziej uniwersalna.


To tyle słowem wstępu, a teraz do dzieła :)


Kartka ślubna DIY

Potrzebne materiały:
-szara/ eko tektura o wymiarach 22 x 16 cm
-biała kartka w formacie A6
-biały papier o dużej gramaturze w formacie A5 (u mnie kartka z bloku do pasteli)
-mapa, wystarczy kawałek wielkości A6 (wykorzystałam wydrukowaną mapkę A4)
-sznurekPotrzebne narzędzia:
-nożyczki
-nożyk/skalpel do papieru
-klej (najlepiej introligatorski- u mnie Magic)
-ołówek
-linijka
-może także się przydać pędzelek lub kawałek kartonika do rozprowadzania kleju, a także jakaś podstawka, na którą ten klej można wycisnąć.


Wykonanie:
 1. Tekturę złożyć na pół tak, aby otrzymać otwieraną kartę w formacie 11x16 cm. Tektura jest sztywna, zagięcie musi więc zostać zrobione starannie. Można je wygładzić np. uchwytem od nożyczek.
 2. Na mapce narysować ołówkiem zarys napisu, który później wycinamy nożykiem. Jeśli ktoś nie czuje się na siłach można przygotować szablon napisu na osobnej kartce, literki wyciąć i obrysować na mapce*. W razie wątpliwości- napis stanowią inicjały państwa młodych przedzielone znakiem '&' ;).
 3. Za pomocą nożyka powoli i starannie wyciąć literki z mapki. Jeśli uda się ich nie uszkodzić można je wykorzystać później wklejając je w środku kartki (patrz pkt.7).
 4. Jeśli mapka jest większa należy dociąć ją do formatu A6 (10,5 x 14,8 cm) i podkleić od spodu przygotowanym wcześniej białym papierem o tych samych wymiarach. Teraz w kolorowej mapce wyraźnie powinno być widać biały napis.
 5. Mapkę nakleić na pierwszą stronę kartki. Należy to zrobić bardzo starannie, aby nie ubrudzić tekturki klejem oraz aby mapka przykleiła się równo do jej powierzchni. Tekturka jest trochę większa, dookoła mapy powinna więc zostać ramka. Z zewnątrz kartka jest gotowa.
 6. W środek kartki włożyć złożony na pół arkusz papieru A5 o dużej gramaturze. Grzbiet zagięcia można bardzo delikatnie, punktowo posmarować klejem i umieścić na środku zagięcia tekturki. Całość owinąć raz sznurkiem wokół grzbietu i związać przy dolnej krawędzi kartki. Jego koniec możemy ozdobić np. koralikiem.
 7. Na białych stronach wewnątrz kartki po lewej stronie można wkleić literki wycięte z mapki, starając się ułożyć je identycznie jak na okładce. Nie jest to konieczne, ale polecam, wygląda bardzo ładnie, niestety jestem gapą i nie zrobiłam zdjęcia. Po prawej stronie wklejamy pisane ręcznie lub wydrukowane życzenia. Kartka gotowa! :)


Pro Tips:
-*Szablon literek można wydrukować. Wybieramy odręczny font i w dowolnym programie, odpowiednio dużymi literami piszemy inicjały i znak &. Drukujemy, wycinamy i gotowe;
-Klej Magic szybko zasycha, dobrze więc jest go delikatnie rozcieńczyć wodą (dosłownie parę kropel!);
-Jako tekturkę można wykorzystać tylną okładkę z bloku rysunkowego;
-Wydrukowane życzenia najładniej komponują się z kartką, gdy są napisane fontem szryfowym, np. Courier New;
-Jako mapę można wykorzystać zwykłe stare mapy znalezione w domu, stare atlasy szkolne, lub znaleźć w internecie i wydrukować na zwykłym papierze ksero. Należy jednak pamiętać o ustawieniu najwyższej jakości wydruku w opcjach drukarki;
-Mapę możemy zastąpić także np. papierem ozdobnym, wypełnioną przez nas kolorowanką, czy wycinkiem gazety, jednak należy pamiętać, że wykorzystany papier nie może być biały bo napis nie będzie widoczny, lub że należy go podkleić papierem o innym kolorze,
-W trakcie klejenia warto mieć pod ręką chusteczki, często wycierać ręce oraz wygładzać nimi klejone powierzchnie, aby uniknąć zabrudzeń. Klej Magic po zaschnięciu jest przezroczysty, lepiej więc czasem pozostawić go do wyschnięcia niż wycierać na siłę, bo można go wtedy zabrudzić.Gotową kartkę zapakowałam w przygotowaną przez siebie kopertę i ozdobiłam papierem oraz sznurkiem. Pomysł na kopertę DIY przedstawię w kolejnym wpisie, aby ten nie był zbyt długi.


Pozdrawiam ciepło,4 komentarze:

 1. Super sprawa z takimi kartkami - ja co roku robię dla znajomych kartki świąteczne z fotografiami z przeczytanych już czasopism :) Bardzo fajnie Ci wyszło!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też uwielbiam wykorzystywać różne rzecz, które mam w domu do tworzenia kartek :) Dziękuję !

   Usuń